Ogólne informacje o Kursach KPP


Zdjęcie - Ogólne informacje o kursach KPP - TRS Artur Mądracki
Ogólne informacje o Kursach KPP

Najczęściej zadawane pytania odnośnie kursów Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy:

Kurs KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy), to najbardziej zaawansowane, certyfikowane szkolenie dla osób, które nie posiadają wykształcenia medycznego. Ideą powstania kursów KPP było ujednolicenie wiedzy i umiejętności służb niemedycznych, które jako pierwsze mogą mieć do czynienia z poszkodowanymi w przypadkach nagłego zagrożenia życia. Oprócz osób zobowiązanych do przejścia takiego kursu, rozszerzony program KPP polecany jest tym, którzy posiadają już podstawy udzielania pierwszej pomocy (choć nie są one wymagane by przystąpić do takiego szkolenia), którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, przećwiczyć je w praktyce oraz nabyć dodatkowe uprawnienia.


Zaliczenie kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy, pozwala:

1). Utrwalić podstawową wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
2). Nabyć i utrwalić wiedzę z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.
3). Nabyć umiejętności praktyczne z naciskiem na realizację konkretnych scenariuszy działań.
4). Nabyć uprawnienia do użycia niektórych sprzętów medycznych i zaawansowanych technik resuscytacji.
5). Zdobyć państwowy certyfikat z tytułem Ratownika.
6). Zdobyć dodatkowy atut, w przypadku rekrutacji do służb związanych z ratowaniem życia.


Choć do kursu KPP może przystąpić prawie każdy, to jest on kierowany głównie do pracowników i kandydatów do służb, w których realizowane są zadania związane z ratowaniem życia, takich jak:

OSP (Ochotnicza Straż Pożarna),
PSP (Państwowa Straż Pożarna),
GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe),
TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe),
WOPR (Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe),
MSPiR (Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa),
Jednostki ratownictwa górniczego,
Jednostki ratownictwa narciarskiego,
Policja,
Straż Miejska,
Straż Graniczna,
Wojsko,
Inne podmioty i organizacje społeczne wpisane do Rejestru Jednostek Współpracujących z Systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Służby zostały wymienione w ustawie z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (patrz art. 15 i 16 w tekście ujednoliconym).


Uczestnikiem kursu KPP, może zostać osoba fizyczna, która:

1). Posiada pełną zdolność do czynności prawnych, czyli:
- jest pełnoletnia (ukończone 18 lat lub ew. nabyta pełna zdolność do czynności prawnych przez małżeństwo),
- której zdolność do czynności prawnych nie została ograniczona lub uchylona.

2). Której stan zdrowia pozwala na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Są sytuacje, kiedy do kursu KPP mogą przystąpić osoby młodsze, jak członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych (od ukończenia 16 lat), jednak do egzaminu końcowego, mogą oni podejść dopiero po nabyciu pełnoletniości.


Kursu nie muszą przechodzić aktywni: lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarki. Z racji wykonywania swojego zawodu, odbytych studiów i realizacji doskonalenia zawodowego, powinni posiadać już odpowiednią wiedzę/uprawnienia z zakresu ratowania życia. Nie oznacza to wcale, że nie mogą oni uczestniczyć w takim kursie. Kurs kpp, może być dobrym sposobem na przypomnienie, usystematyzowanie, przećwiczenie, poszerzenie lub uaktualnienie posiadanej wiedzy i umiejętności.


Program szkolenia KPP składa się z 66 godzin dydaktycznych (po 45 min każda - czyli 55 godzin zegarowych kursu). Podzielone są one pomiędzy dwa segmenty: teoretyczny, obejmujący 25 godzin, oraz praktyczny, który stanowią ćwiczenia w wymiarze 41 godzin.

Szkolenie KPP obejmuje następujące zagadnienia:

- Resuscytacja krążeniowo-oddechowa, bezprzyrządowa i przyrządowa, z podaniem tlenu oraz zastosowaniem defibrylatora zautomatyzowanego;
- Tamowanie krwotoków zewnętrznych i opatrywanie ran;
- Unieruchamianie złamań i podejrzeń złamań kości oraz zwichnięć;
- Ochrona przed wychłodzeniem lub przegrzaniem;
- Prowadzenie wstępnego postępowania przeciwwstrząsowego poprzez właściwe ułożenie osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, ochronę termiczną osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
- Stosowanie tlenoterapii biernej;
- Ewakuacja z miejsca zdarzenia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
- Wsparcie psychiczne osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Choć program szkolenia dla wszystkich jest taki sam, to wybór niektórych zdarzeń do przećwiczenia, zależy od środowiska pracy (lub potencjalnej pracy) kursantów. Intensywniej ćwiczy się scenariusze, z którymi kursanci mogą się częściej spotykać.


Kurs KPP jest ważny 3 lata od daty wydania certyfikatu. Aby przedłużyć uprawnienia, konieczna jest recertyfikacja KPP, ukończona przed upływem ważności posiadanego i aktualnego zaświadczenia, lub ponowne odbycie pełnego kursu KPP.


Egzamin KPP jest egzaminem państwowym, który składa się z dwóch osobnych części: teoretycznej oraz praktycznej. Przed trzyosobową komisją, kandydat najpierw rozwiązuje test 30 pytań jednokrotnego wyboru (konieczne jest uzyskanie przynajmniej 27 prawidłowych odpowiedzi). Następnie, po ocenie i zaliczeniu części teoretycznej, kandydat wykonuje 2 wylosowane zadania praktyczne i resuscytację krążeniowo-oddechową na specjalnym fantomie. Należy dodać, że kandydat przed podejściem do egzaminu, powinien wcześniej odbyć wszystkie zajęcia teoretyczne i praktyczne objęte programem kursu.


Recertyfikacja polega na odbyciu krótkiego kursu powtórkowego z materiału KPP (7h) i zaliczeniu egzaminu, który wygląda tak samo jak egzamin dla pełnego kursu KPP.


By przystąpić do recertyfikacji KPP, konieczne jest spełnienie dwóch warunków, zawartych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 3 grudnia 2019 r. (artykuł 1. ustęp 2.):

1). Posiadanie aktualnego certyfikatu ukończenia kursu KPP, którego termin ważności upływa nie później niż 3 m-ce po planowanym egzaminie recertyfikacji;

2). Zatrudnienie w jednostkach współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, pełnienie w nich służby, lub bycie ich członkiem.

Osoby nie zatrudnione w jednostkach współpracujących z systemem PRM, by przedłużyć uprawnienia powinny przejść ponownie pełny kurs KPP. Podobnie osoby, których certyfikat już wygasł, by odnowić uprawnienia, powinny przejść ponownie pełny kurs KPP.


Częstym błędem wśród osób niezaznajomionych z tematem, jest mylenie tytułów Ratownika (Ratownika KPP) i Ratownika Medycznego. Tytuł Ratownika, można uzyskać przechodząc 66 godzinny kurs KPP i zaliczając pozytywnie egzamin końcowy. Do uzyskania tytułu Ratownika Medycznego, konieczne jest ukończenie przynajmniej trzyletnich studiów licencjackich na tym kierunku. Zgodnie z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, Ratownik, jest więc z reguły bardziej wsparciem dla Ratownika Medycznego, czy lekarza (np. podczas zabezpieczenia medycznego imprez masowych), niż samodzielnym zawodem. Uzyskanie tytułu Ratownika jest jednak dodatkowym elementem, wymaganym wśród służb mundurowych, ratowniczych lub zawodów takich jak np. ratownik wodny, czy instruktor narciarstwa. Uprawnienia, możliwości działania i zarobki, zależą więc od tego, gdzie Ratownik KPP będzie pracować.


« Terminy kursów KPP « Kursy KPP


© 2014 - 2025 - TRS Artur Mądracki


szkolenia pierwsza pomoc, obstawa medyczna, zabezpieczenie medyczne imprez, kursy KPP, kursy KPP Jelenia Góra, transport medyczny, urządzenia aed